Преподобний Антипа - Валаамський та Афонський святий, до якого повітрям перенеслася ікона Богородиці
Православні християни 23 січня відзначають день пам'яті преподобного Антипи Валаамського, Афонського.
Православні християни 23 січня відзначають день пам'яті преподобного Антипи Валаамського, Афонського.
Лукіан Олександр Георгійович, майбутній святий Антипа, народився в 1816 році в молдавському селі Калаподешті в сім'ї диякона. Хлопчик добре вчився, любив читати духовну літературу. Батько дитини рано помер, а мати, коли залишилася вдовою, прийняла чернецтво. Олександра віддали навчатися ремеслу в майстерню.
Однак в 20-річному віці хлопець вирішив залишити світ і прийняти чернецтво. Спершу він відправився в Нямецький монастир, де настоятель відмовився прийняти його в число братії. Тоді він відправився в невеликий монастир у Валахії. Тут він став духовним учнем затворника схімонаха Гедеона. Тут, не маючи навіть своєї келії, він прожив близько 2 років. Він прийняв чернецтво з ім'ям Аліпій. Постриг звершив архімандрит Димитрій в монастирі «Браз». Архімандрит Димитрій порадив молодому ченцеві відправитися на Святу Гору.
На Афоні він зупинився в обителі Есфігмен. Тут 4 роки він виконував послух на кухні. Потім - перейшов до старців-пустельників, також молдаванів, які стали його духівниками –іеросхімонахи Нифонт і Нектарій. Потім святий прийняв схиму з ім'ям Антипа. Був відлюдником - оселився в покинутій хатині, в якій знайшов невелику ікону Богородиці. Він дуже зрадів своїй знахідці й відправився до іконописця-пустельника ієродиякона Паїсія, якого він попросив відмити ікону, але не реставрувати її фарбами. Отець Паїсій виконав прохання й повернув святому ікону, яка виглядала, як нова.
"Вона - чудотворна!", - сказав отець Антипа, і більше ніколи з нею не розлучався. Наразі ікона перебуває в монастирі Валаам. Пізніше, на прохання старця Нифонта, святий вступив у Молдавський скит, де був висвячений у сан ієромонаха. Йому призначили послух келаря; коли ігумен був відсутній святий виконував його обов'язки, був духівником. Потім святий покинув Афон, так як був призначений економом на подвір'я скиту в Яссах, Російська імперія. Він став духівником двох жіночих обителей. Святий збирав кошти для скитів у Москві і Санкт-Петербурзі. У 1865 році преподобний прибув на острів Валаам в скит Всіх святих. Тут він знайшов багато спільного зі Святою Горою, тому і залишився. Виконував подвиг старчества.
Строго постився і багато часу проводив у молитві; Бог дарував йому дар прозорливості. Незадовго до смерті святого чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, яку він приніс з собою зі Святої Гори, під час молитви сама перемістився до нього на груди. Інші ікони, які висіли поруч, тоді впали, а образ Божої Матері, сам, по повітрю перемістився до святого. Перед смертю старець сповідався, соборувався та причастився. Його учень почав читати 9 час і акафіст Божій Матері, під час молитви старець поринув у сон і мирно відійшов до Господа. Це сталося 23 січня (за новим стилем). Його поховали за стінами Всіхсвятського скиту Валаамської обителі, біля каплиці на честь Страстей Христових. У 1960-х роках могилу старця розрили місцеві жителі, бажаючи знайти коштовності. Їх вони не виявили, засипали могилу землею, залишивши надгробну плиту зрушеною в сторону.
Земля на могилі просіла, це допомогло знайти місце поховання святого під час набуття його мощей - в травні 1991 року. 28 липня 1991 року мощі преподобного Антипи перенесли в храм апостолів Петра і Павла, 24 вересня того ж року - в храм Сергія і Германа Валаамських, де вони і тепер перебувають. Румунська Православна Церква канонізувала преподобного Антипу в 1992 році. Примітно, святий є єдиним ченцем з Румунії, який був зарахований до лику святих на Святій Горі. У Румунії також є обитель, названа на честь преподобного Антипи. У Руській Православній Церкві, Указом Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II, в 2000 році, ім'я преподобного Антипи також включили в Місяцеслов. Також пам'ять святого відзначають в Соборах Валаамских святих і преподобних руських Святогорців.
"Православний спадок України на Святій Горі Афон" - для "УНІАН-Релігії".