Особливі богослужiння на Святій Горі Афон
На Святій Горі Афон звершуються особливі служби. Вони відрізняються від звичних мирянам богослужінь.
На Святій Горі Афон звершуються особливі служби. Вони відрізняються від звичних мирянам богослужінь.
Однією з таких є чернечий постриг. У афонських монастирях практика постригу неоднакова. Одні обителі слідують вченню преподобного Феодора Студита - стрижуть послушника одразу у велику схиму. Інші - спершу в малу схиму, потім у велику. Треті - спершу в рясофор, а потім - у велику схиму.
Здійснюють постриг лише під час літургії, коли хор співає тропарі, після малого входу. Постригає послушника ієромонах, а ігумен може бути його наставником у духовному житті. Саме ігумен промовляє нове ім'я монаха. Після постригу літургія продовжується. Потім, коли прочитають Євангеліє, новопострижений отримує чотки зі 100 вузликами, хрест і свічку.
Монах має першим прикластися до ікон, а потім насельники монастиря по черзі підходять до нього і запитують: «Як звуть тебе, брате?». На що він має відповісти: монах, і назвати своє нове ім'я. Братія вітають його, бажаючи прожити довге життя, догодити Богу, ангелам, людям і старцю. Новопостріженний першим причащається Христових Таїн, при цьому він не знімає чернечого головного убору - скуфія, або куколю. Лише після спеціальної молитви її дозволяється зняти.
Постриг у велику схиму відрізняється лише тим, що до молитов додається канон великої схими, а чотки, які отримує новопострижений монах, складаються не зі 100, а з 300 вузликів.
Особливим чином відбувається обрання настоятеля. Після того, як його обере братія, необхідно, щоб ігумен поїхав до Патріарха для висвячення в архімандрита. Антіпросоп зустрічає нового ігумена славослів'ям у Великій лаврі, під час ранкового богослужіння. Йому вручають мантію та жезл пастиря. Ігумен звертається до присутніх з проповіддю та займає архієрейську кафедру. Після цього богослужіння продовжується.
Таїнство Соборування святогорці здійснюють двічі на рік: перед Різдвом і у Великий четвер, під час Великого посту.
Якщо нехрещений паломник, приїжджаючи на Афон, бажає прийняти таїнство Хрещення - його хрестять у морі. Перед цим він проходить духовну підготовку.
Коли померає чернець-святогорець, братія здійснює урочисте відспівування, а потім протягом 40 днів благословляється споживати коливо й щодня молиться за новопреставленого, прочитуючи одні чотки. Про покійного також моляться протягом 3 років, на проскомидії і вносять його ім'я в великий монастирський пом'яник, за яким моляться за всіх спочилих ченців. Через деякий час, найчастіше це 3 роки, останки померлого викопують. На черепі роблять напис, щоб потім була можливість ідентифікувати померлого, і поміщають, разом з кістками, у костницю. Так роблять через нестачу землі для поховання. До того ж костниця служить нагадуванням про неминучу долю кожного - про смерть.
"Православний спадок України на Святій Горі Афон" - для "УНІАН-Релігії".