Фото: Торжество Православ'я. Фреска монастиря Григориат на Святій Горі Афон / athos-ukraine.com

Православні християни 25 лютого, в першу неділю Великого посту святкують Торжество Православ'я.

Як повідомляє БФ «Православний спадок України на Святій Горі Афон», це свято було встановлене на Константинопольському соборі в 843 році на знак перемоги над єрессю іконоборства.

До цього часу багато християн прийняли мучеництво за шанування ікон від іконоборців.

Відео дня

Після Собору, на якому було відновлено іконошанування, імператриця Феодора розпорядилася влаштувати церковне торжество у першу неділю Великого посту. Відтоді Православна Церква щороку, в першу неділю Великого посту святкує Торжество православ'я.

Цариця також постановила, що: "Хто не вшановує зображення Господа нашого, Пресвятої Його Матері та всіх святих, нехай буде проклятий!".

Святкування й особливий чин, який називається Торжество Православ'я, вперше тоді було звершено в Софійському соборі. Пізніше, в XII і XIV століттях служба була доповнена текстами, в яких сформульовані основні догмати православ'я. Це богослужіння є торжеством істини над усіма єресями та розколами.

У Київській Русі чин Торжества Православ'я ввів у XI столітті преподобний Феодосій Печерський.

Цього дня у православних храмах звучить похвала отцям, які боролися з єрессю й анафема всім, хто відійшов від істинного православ'я. У «Синодику» розділ з анафемами вважається не завершеним - тобто поповнюється іменами тих, хто вводить і вводитиме віруючих у розкол. Примітно, що за часів Радянського Союзу анафеми в Православній Церкві не проголошувалися. У Помісних Православних Церквах «Синодик» має свої відмінності.

Так як свято завжди припадає на період Великого посту - раціон цого дня також має бути пісним. Згідно з церковним Уставом, 25 лютого дозволено їсти варену їжу з олією.

Як відомо, святі та старці Святої Гори Афон завжди закликали зберігати церковну єдність, а тих, хто пішов у розкол - повертатися до істинної віри.

«Якщо людина знаходиться поза Церквою, як би вона не старалася, святості вона досягти не може. Ті, хто пішли в розкол, мають зрозуміти, що знаходиться поза лоном Церкви. Ми звертаємося до всіх наших братів, які пішли з канонічної Церкви, і просимо, щоб вони повернулися в лоно Православної канонічної Церкви». (Ігумен монастиря Ватопед, архімандрит Єфрем (Куцу)).

«Неділя Православ'я - це торжество істини, перемога над єресями та помилками, розколами та суперечками. Дві тисячі років стоїть Православ'я, не спить, перебуває в любові, істині, справедливості, святості. Воно не перестає, не згинається, не схиляється ні перед чим, не боїться нічого, його неможливо перемогти або підкорити, йому неможливо протистояти». (Монах Мойсей Святогорець).