У головному корпусі Національного музею історії України у Другій світовій війні відкрилася виставка «Смертельний шлях», присвячена 75-й річниці трагедії Бабиного Яру.

Як повідомили УНІАН у прес-службі Міністерства культури України, в основу експозиції покладені фондові колекції Меморіального комплексу із залученням матеріалів Галузевого державного архіву СБУ, Державного архіву Київської області. 

Відео дня

Відкриваючи виставку, міністр культури Євген Нищук зазначив, що саме завдяки великій кількості молоді, присутньої у музеї, можна буде по-новому переосмислити масштаби трагедії у Бабиному Яру. 

«На уроках історії в школах описують масштаби трагедії та кількості загиблих, але, саме дивлячись на подібні інсталяції, усвідомлюєш, наскільки реальною була трагедія», - зауважив міністр.

В експозиції понад 500 музейних предметів, зокрема художні та вишиті полотна на тему Бабиного Яру, автентична бруківка, скрині та валізи, окуляри, фотографії, годинники. Представники ромської громади надали в експозицію особисті речі, яскраві хустки, книги. Унікальним експонатом виставки є також піаніно киянки Єлизавети Бріксман-Рєпніної, 32-річної жінки, яку було розстріляно у Бабиному Яру. Музичний інструмент був переданий Історико-меморіальним музеєм ”Героїзм і Холокост”, грав на ньому онук єврея, якому в ті моторошні дні дивом вдалося врятуватися.

Зазначається, що документальна частина виставкового проекту розкриває антисемітську доктрину нацизму та її втілення в Німеччині, Європі й Україні; механізми підготовки до широкомасштабних акцій у Бабиному Яру, їх хід і спроби приховати сліди злодіянь.

«Уперше музейними засобами висвітлюється геноцид ромів. Комплекси «Праведників Бабиного Яру» подані через призму дилеми – рефлекс самозбереження чи загальнолюдські принципи. Водночас документально окреслені й негативні епізоди нашої історії, зокрема допомога окупантам у так званому «остаточному вирішенні єврейського питання» з боку місцевих колаборантів», - йдеться у повідомленні.