а

26 вересня православні віруючі святкують оновлення храму Воскресіння Христового в Єрусалимі, Воскресіння Словуще. Це свято встановлено в пам'ять про завершення будівництва й освячення храму.

На початку IV століття імператриця Олена, мати імператора Костянтина Великого, за допомогою єпископа Макарія організувала в Єрусалимі археологічну експедицію, яка виявила місце, де в I столітті був розп'ятий Ісус Христос.

Зробити це було не просто: війська імператора Тіта, завоювавши місто в 70 році, не просто зруйнували Єрусалимський Храм, але немов завдавшись метою в точності виконати пророцтво Христа (Мк13: 1-2), буквально не залишили там каменя на камені. А при імператорі Адріані в II столітті на місці розореного Єрусалиму римляни побудували нове місто - Елію Капітоліну. Гроб Господній було засипано землею й камінням, а на Голгофі звели храм Венери.

Відео дня

За наказом імператора Костянтина на цьому місці було розпочато зведення церкви. Будували її 10 років. Імператриця Олена так і не дочекалася завершення будівництва - у 327 році вона померла, а роботи завершилися в 335 році.

У тому самому році в місті Тирі (на території сучасного Лівану) проходив церковний собор. На ньому єпископів запросили взяти участь в освяченні нового храму. До того ж у ці дні відзначали 30 років правління імператора Костянтина, і торжество, яке відбулося 13 вересня (26 вересня по новому стилю) 335 року, вийшло дуже пишним.

У цей день було освячено тактж усе місто Єрусалим, а в пам'ять про цю подію було встановлено церковне свято.

На Русі воно отримало другу назву Воскресіння Словущого (від дієслова "вважатися" - бути відомим; тобто це свято тільки має славу Воскресіння, на відміну від Великодня - свята Світлого Христового Воскресіння).

РИА Новости